Montaż ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i efektownym wyglądem. Aby jednak płot panelowy spełnił oczekiwania musi być dobrze zmontowany.

1. Przygotowanie terenu
Przygotowanie terenu pod ogrodzenie panelowe wymaga zasadniczo tych samych czynności co każde inne ogrodzenie. Teren powinien zostać oczyszczony z roślinności, gruzów i innych przeszkód, które utrudnią prace montażowe i możliwie jak najprecyzyjniej wypoziomowany.

2. Obmiary i zaplanowanie ogrodzenia
Ogrodzenia panelowe wymagają szczególnejgo uwagi przemyślenia, przy rozmierzeniua i zaplanowania planowaniu ostatecznego kształtu już przed rozpoczęciem prac montażowych. Elementami wyjściowymi, od których rozpoczynamy rozmierzanie tosą słupki narożne i początkowe, brama wjazdowa i bramka, jest to oczywiste gdyż zazwyczaj elementy słupki te nie mogą ulec przesunięciu. 
Zalecany wymiar bramy wjazdowej to min. 4m a bramki wejściowej to 1m.

Przy słupkach narożnych planowaniu jak i montażu warto zwrócić uwagę na efekt wizualny oraz zalecenia producenta. Słupkiek są wykonaney jest z profilia zamkniętych 6x4cm, tak więc aby całość ładnie się prezentowała ze względów technicznych jak i efekt wizualny wszystkie słupki ściany frontowej (lub najbardziej eksponowanej) także te narożne powinny stać węższą strona do frontu (np. do ulicy). 

Mając zaplanowane słupki skrajne (narożne lub początkowe) , bramę i bramkę, mierzymy odległość od osi tych słupków. Zmierzoną długość dzielimy przez 2,58 (gdyż tyle dokładnie pokrywa 1 przęsło wliczając w to słupek i dystans na obejmę). Przykład: bok działki ma 52 metry - dzielimy tą odległość przez 2,58 co daje nam 20 przęseł i 40 centymetrów. Oczywiście Przy takiej długości ogrodzenia możemy dociąć ostatni panel i wstawić króciutki odcinek, jednak wizualnie będzie wyglądało to wizualnie nieestetycznie. W takiej sytuacji warto w to miejscerozwiązać wstawiającć 2 skrócone panele, tzn. zamiast przedostatniego przęsłaprzęsła wszystkich przęseł pełneychgo i ostatniego 40 centymetrowego wstawiamy 2 przęsła po około 1,5 metra każde np. na początku i końcu ogrodzenia. Taki układ wygląda znacznie lepiej. Należy pamiętać, iż bardzo rzadko zdarza się by możliwe było wykonanie ściany płotu z samych pełnych paneli, przeważnie ostatni ma niestandardowy wymiar.

Po przygotowaniu terenu i rozmierzeniu ogrodzenia możemy przystąpić do montażu. Warto tutaj wspomnieć, że sposobów montażu ogrodzeń panelowych jest kilka jednak my zaproponujemy najbardziej wydajną i naszym zdaniem najlepszą metodę montażu, która sprawdza się zarówno przy montażu płotu z podmurówką i bez niej. 

3. Stawianie słupków ogrodzeniowych
Otwory pod słupki najczęściej powinny mieć średnicę ok. 25cm (dla wyższych ogrodzeń 30 lub 35cm) i głębokość ok. min. 50 cm. Jednak my zalecamy aby ta głębokość sięgała 0,8-1m co stanowi granicę przemarzania gruntu naszej okolicy.
Doły w gruncie należy kopać w ten sposób by słupek znajdował się centralnie w środku, niedopuszczalne jest osadzanie słupka w rogu dołka. 
Osadzone w dołkach słupki należy zlać betonem.

Dobrze ustawione i wypionowane słupki to najważniejsza czynność przy montażu ogrodzenia panelowego

Słupki najlepiej osadzać dokorzystając z dwóch sznurków - dolnego napiętego około 20cm nad ziemią oraz górnego stanowiącego górną krawędź ogrodzenia, czyli przebiegającego dokładnie na wysokości końca słupków. Należy pamiętać, iż rozciągnięte sznurki gwarantują pion jedynie w jednym wymiarze dlatego przy osadzaniu każdego słupka koniecznie należy posiłkować się poziomicą. 

UWAGA! 
W przypadku montażu ogrodzenia z podmurówką konieczne jest wcześniejsze przeanalizowanie sposobu montażu prefabrykatów betonowych. Najczęściej stopy słupków osadza się razem ze słupkami. Płyty cokołowe montuje się gdy beton zastygnie i stwardnieje.

4. Montaż paneli
Gdy beton już dokładnie zwiąże można przystąpić do montowania paneli. Jest to już ostatni etap pracy. Panele montujemy za pomocą obejm. Do dyspozycji mamy ich 3 podstawowe rodzaje:

  • Obejmy pośrednie - obejma chwyta dwa panele usytuowane względem siebie w linii prostej
  • Obejmy startowe - chwytające jeden panel stosowane np. przy bramach lub po prostu na początku i końcu ogrodzenia.
  • Obejmy narożne - stosowane w narożnikach ogrodzeń.

Obejmy idealnie pasują do słupków 40x60mm. Do ich montażu polecamy śruby nierdzewne i nakrętki nierdzewne - koniecznie zrywalnych. Nakrętka zrywalna zabezpiecza przed rozkręceniem ogrodzenia przez ewentualnych intruzów.  śruby zabezpieczone antykorozyjnie oraz nakrętki zrywalne co zabezpiecza panel przed łatwym niepożądanym demontażem

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com