Montaż siatki ogrodzeniowej

Ogrodzenia wykonane z siatki ogrodzeniowej są bardzo popularne, ponieważ przy stosunkowo niewielkich kosztach dają najlepsze bardzo dobre właściwości ochronne. Dodatkowym atutem jest fakt, że jest ona łatwa w montażu i właściwie każdy jest w stanie wykonać takie ogrodzenie.

Do wykonania prostego ogrodzenia konieczne są podstawowe elementy: siatka ogrodzeniowa, słupki ogrodzeniowe, słupki podporowe  i drut naciągowy. Dodatkowe akcesoria do montażu siatki to np: naciągacze do drutu, przelotki, pręty napinające, dzięki którym montaż będzie dużo łatwiejszy, szybszy, a końcowy efekt nieporównywalnie lepszy.

Krok 1. Przygotowanie terenu
Teren pod stawiane ogrodzenie należy odpowiednio przygotować, tzn. usunąć wszelkie przeszkody (kamienie) i porastającą roślinność (przynajmniej w linii ogrodzenia) oraz wyrównać teren. Należy wyznaczyć linię ogrodzenia zgodnie z granicą działki, zaplanować rozmieszczenie słupków ogrodzeniowych, furtki, bramy wjazdowe oraz innych elementów ogrodzenia (np. pojemnika na śmieci).

Krok 2. Osadzanie słupków

Osadzanie słupków przy montażu siatki ogrodzeniowej

Standardowo słupki do siatki ogrodzeniowej montuje się w odległości około 2,5m od siebie.
Dla ogrodzeń o wysokości do 1,5m przewiduje się słupki o długości pół metra większej niż wysokość siatki. Przygotowuje się pod Słupki montuje się przygotowując pod nie doły o średnicy około 30cm i głębokości min. 50cm (zalecamy doły o głębokości 0,8-1m co stanowi granicę przemarzania terenu naszej okolicy). Następnie ustawia się w nich słupki i zalewa je betonem na tyle rzadkim, aby możliwe było jego wniknięcie w jak najdrobniejsze szczeliny (mieszanina piasku i cementu w stosunku wagowym 3:1).
Dobrą praktyką jest gdy poszczególne odcinki ogrodzenia zaczyna się od zamontowania słupków narożnych i początkowych. Jak wiadomo na takie słupki przychodzi największa siła naprężająca, dlatego, mimo większej średnicy samego słupka, muszą one być dodatkowo wyposażone w podpory (tzw. słupki podporowe).
Słupki podporowe montuje się do słupków za pomocą specjalnych zaczepów. Słupek podporowy powinien być zamontowany pod kątem nie mniejszym niż 45o do podpieranego słupka narożnego (odległość ok. 1m). Powinny się one łączyć mniej więcej na 2/3 wysokości słupka narożnego. Słupki podporowe należy również zabetonować.

Krok 3. Poziomowanie i wyrównywanie słupków
Zanim beton, którym zalano słupki zwiąże należy je dokładnie wypoziomować i spionizować. Aby wypoziomować słupki najlepiej jest dostosować ich górną krawędź do jednej linii wyznaczonej np. żyłką murarską lub sznurkiem. W celu wypionizowania słupków należy każdy słupek po kolei ustawić do pionu posługując się przy tym poziomicą. Tak ustawione słupki należy zabezpieczyć przed możliwością ich osunięcia lub pochylenia i pozostawić do całkowitego wyschnięcia betonu.

Krok 4. Mocowanie drutu naciągowego na słupkach
Gdy beton całkowicie zastygnie (po minimum 3 dniach) należy przystąpić do montowania drutów naciągowych. Rozpoczyna się go od wybranego słupka początkowego bądź narożnikowego. W zależności od ilości drutów naciągowych (zaleca się aby druty naciągowe montowane były co 50cm wysokości ogrodzenia), na wysokości każdego przewidzianego drutu naciągowego montuje się napinacz wraz z opaską mocującą i śrubą z oczkiem. Przez oczka śruby przekłada się pręt napinający. Jeśli napinacz mocowany jest nie na słupku początkowym, ale na narożnym, na opaskę należy nałożyć dodatkowe oczko do zamocowania na tej samej opasce napinacza w drugim kierunku. 
Drut naciągowy powinien być w ten sam sposób zakończony na drugim słupku narożnikowym, bądź na słupku stabilizującym. Przy czym na słupku stabilizującym nie ma potrzeby montowania prętów napinających. Zamiast opaski mocującej z dodatkowym oczkiem, można użyć dwie opaski, natomiast napinacz można przymocować do nich za pomocą śruby prostej bez oczka. 
Gdy wszystkie napinacze zostaną już przymocowane, montuje się na nich drut naciągowy. W tym celu jego końce przekłada się przez otwory w napinaczach. Następnie za pomocą klucza (8mm) okręca się kołowrotkiem napinacza tak długo, aż drut uzyska wystarczające naprężenie. 
Napinacz posiada skuteczny mechanizm samoblokujący, nie ma więc potrzeby jego dodatkowego blokowania. Ponieważ drut naciągowy na obu końcach mocuje się do naciągacza dobrze jest naciągać go jednocześnie z obu stron. Wówczas drut napręża się jednakowo na całej długości, eliminując ryzyko zerwania.
Gdy drut zostanie już naciągnięty, należy przymocować go do słupków pośrednich za pomocą przelotek. W tym celu na wysokości drutu, w każdym słupku należy nawiercić otwór o średnicy 8mm. Następnie wbić w niego przelotkę przymocowując drut naciągowy. Nawiercając otwory w słupkach pośrednich należy zwrócić uwagę czy drut idzie dokładnie poziomo, a ewentualny zwis zredukować na każdym słupku.

Krok 5. Zakładanie siatki ogrodzeniowej
Gdy drut naciągowy zostanie już naciągnięty i przymocowany do wszystkich słupków za pomocą przelotek, do założenia pozostaje już tylko siatka ogrodzeniowa. Montaż siatki ogrodzeniowej zaczyna się od słupka narożnikowego bądź początkowego. Na początku przez pierwsze oczka siatki należy przełożyć pręt naprężający i zamocować go na zamocowanych wcześniej śrubach z oczkiem (siatkę można również przymocować do słupka początkowego bądź narożnikowego bezpośrednio, zaplatając ją drutem - jest to rozwiązania tańsze aczkolwiek mniej estetyczne).
Gdy początek siatki jest już przymocowany do słupka możemy ją rozwijać mocując kolejno do każdego słupka pośredniego za pomocą drutu do zaplatania. Ważne jest, aby przed przymocowaniem siatki do słupka maksymalnie ją naciągnąć (można to wykonać ręcznie, zwracając uwagę aby jej nie zniekształcić).

Krok 6. Wykończenie
Gdy siatka zostanie już cała przymocowana do słupków, a ogrodzenie przybierze praktycznie końcowy wygląd pozostaną już tylko czynności wykończeniowe, aby montaż był zakończony. Aby ogrodzenie było stabilne należy siatkę na całej długości przymocować do drutu naciągowego. W tym celu brzegi siatki (zarówno górny jak i dolny) należy zapleść na skrajnych drutach naciągowych. Taki zabieg znacznie ustabilizuje całe ogrodzenie.
Aby siatkę przymocować do drutów naciągowych nie będących na skraju, należy po prostu ją "przyłapać" za pomocą drutu do zaplatania.

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com